Witaj na stronie MMOcentrum.com - Baza wiedzy na temat gier MMO: mmorpg, shooterów, mmorts oraz gry na przegladarkę!
MMORPG Po polsku Przeglądarkowe Strzelanki Sport Strategie
21.01.2012 - 19:03
Polska podpisze kontrowersyjne ACTA. Wolność sieci zagrożona?

Polscy internauci mogą mieć niebawem podobny problem, co ich amerykańscy koledzy protestujący przeciwko regulacjom SOPA i PIPA. Nasz rząd zamierza 26 stycznia podpisać kontrowersyjne międzynarodowe porozumienie ACTA, dotyczące m.in. walki z piractwem i podróbkami. Organizacje pozarządowe biją na alarm, że ograniczy ono wolność w internecie i pozwoli na inwigilację internautów. Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni prosi premiera o ponowną dyskusję w tej sprawie.
Spotkanie ws. ACTA (czyli Anti-Counterfeiting Trade Agreement), która zdaniem wielu europejskich środowisk prawniczych i pozarządowych może prowadzić do ograniczenia wolności słowa w internecie, odbędzie się prawdopodobnie w najbliższy wtorek po posiedzeniu rady ministrów. Ma w nim uczestniczyć premier, minister kultury i dziedzictwa narodowego oraz minister spraw zagranicznych

Członkowie Parlamentu Europejskiego zbierają podpisy pod projektem uchwały,... czytaj więcej »
W piątek minister Boni zwrócił się do premiera z prośbą o dyskusję na temat porozumienia, ponieważ jego zdaniem są pewne wątpliwości w tej sprawie. Zgłosiła je m.in. grupa Dialog, czyli forum wymiany opinii rządu z organizacjami społecznymi. - Środowiska internetowe w Polsce mówią o tym, że są niemile zdziwione tym, że działo się to trochę poza konsultacjami i informacją – twierdzi minister.

Internet wrze. Będzie strajk polskiej Wikipedii?
- Wiedzieliśmy o tym, że prawdopodobnie nie da się uniknąć podpisania porozumienia, mimo tego, że od dłuższego czasu próbowaliśmy temu zapobiec – mówi tvn24.pl Katarzyna Szymielewicz z Fundacji Panoptykon, jednej z organizacji grupy Dialog. – Ale dużym zaskoczeniem jest dla nas to, że stanie się to właściwie za kilka dni, a także sposób, w jakim o tym zdecydowano - dodaje.

W sieci również wrze. Internauci obawiający się cenzury sieci i blokowania niewygodnych stron, organizują się na blogach i w serwisach społecznościowych. Na Facebooku strony pod hasłem "Nie dla ACTA" zrzeszają już ponad 10 tysięcy członków.

Dużą popularnością cieszy się także wzór listu, który można wysłać ws. ACTA do posłów ze swojego okręgu. Internauci zapowiadają zorganizowanie protestu w Warszawie. Polska Wikipedia zastanawia się nad wyłączeniem witryny na wzór swojego amerykańskiego odpowiednika, który tak w środę protestował przeciw SOPA i PIPA.

Decyzja bez uwag. "To słabość demokracji"
Informacja o tym, że polski rząd popisze ACTA 26 stycznia w Tokio, pojawiła się dopiero w ten czwartek. Mimo tego, że Rada Ministrów na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyraziła na to zgodę już 25 listopada ubiegłego roku.

Stało się to jednak w tzw. trybie obiegowym. Resort kultury wysłał 2 dni przed końcem kadencji starego rządu dokument do innych resortów z prośba o uwagi. Uwag – zapewne ze względu na zmianę ekipy rządowej - nie było. W związku z tym uchwałę przyjęto już w nowej kadencji. Zwykły obywatel łatwo nie mógł się o tym dowiedzieć – jak wskazują organizacje pozarządowe, dokumenty ws. ACTA na stronach ministerstwa kultury pojawiły się dopiero 2 dni temu.

Sposób w jaki polski rząd wydał zgodę na podpisanie porozumienia dziwi organizacje pozarządowe, bo jak wskazuje Szymielewicz, premier jeszcze w maju i czerwcu publicznie obiecywał im przeprowadzenia otwartej, merytorycznej dyskusji na ten temat. – To dowód na słabość naszej demokracji. Państwo nie potrafi informować i dyskutować z obywatelami o istotnych dla ich funkcjonowania, choćby w internecie, decyzjach – mówi.

Cenzura internetu?

A zdaniem środowisk społecznych jest o czym dyskutować. Kontrowersje wokół ACTA narastają od lat. Prace nad dokumentem na szczeblu europejskim rozpoczęto już w 2007 roku, ale negocjacje trzymano w tajemnicy. Dopiero przy okazji przecieków Wikileaks opinia publiczna dowiedziała się, czym może być porozumienie, które oprócz krajów UE mają podpisać także m.in. USA, Australia, Japonia i Szwajcaria.

Niektórzy europejscy prawnicy i specjaliści zaczęli bić na alarm – ich zdaniem przyjęcie ACTA może prowadzić do blokowania legalnych i wartościowych treści dostępnych w internecie, a tym samym ograniczenia wolności słowa. Bardziej radykalne środowiska zaczęły mówić wprost o planowanej cenzurze internetu.

"ACTA tylko pogorszy sprawę"
Negocjacje w sprawie porozumienia o ochronie własności intelektualnej... czytaj więcej »
Polskie organizację wskazują, że z dokumentów może wynikać m.in. monitorowanie działań abonenta przez dostawców internetu, odcinanie użytkowników od sieci, ujawnianie ich danych osobowych na niejasnych warunkach.

Szymielewicz podkreśla, że już teraz często nie wiadomo, kiedy w świetle prawa każdy z nas może zostać uznany za pirata internetowego. - ACTA tylko pogorszy tę sytuację niepewności. Wprawdzie może nie zmieniać prawa, ale też nie naprawi go tak, aby w kontekście piractwa było ono jasne. A wręcz przeciwnie, doprowadzi do tego, że będzie ono jeszcze silniej egzekwowane - mówi.

Organizacje: Przełożyć podpisanie
Głosowania nad kontrowersyjnym antypirackimi ustawami SOPA i PIPA... czytaj więcej »
Ministerstwo kultury jest innego zdania. Wyjaśnia, że ACTA zawiera szereg przepisów gwarantujących, że stosowanie umowy nie będzie prowadzić do naruszania praw podstawowych, w tym prawa do prywatności i wolności słowa. A także, że żaden przepis porozumienia nie wprowadza wymogu blokowania legalnych treści w internecie. W swoim stanowisku MKiDN podkreśla, że katalog praw własności intelektualnej, za których naruszenie mogą być nakładane sankcje karne, jest w prawie polskim szerszy niż w ACTA.

- Nasza fundacja i inne organizacje miały już kilka sporów z ministerstwem, w którym upierało się ono przy własnej wykładni prawa. Ale niezależni arbitrzy, jak np. ostatnio GIODO, w końcu nam przyznawali rację – komentuje w rozmowie z tvn24.pl Szymielewicz. I twierdzi, że tak duży spór, jak w przypadku ACTA, powinny rozstrzygać niezależne instytucje takie jak np. Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

- Rewolucją byłoby, gdyby Polski rząd skierował zapytania do Trybunału, co sądzi na temat ACTA, czy Polska powinna je podpisywać i czy jest ono zgodne z prawem europejskim. Albo ruch premiera, który zdecyduje się na przełożenie podpisania dokumentu - mówi szefowa Fundacji Panoptykon.

"Każdy może zaprotestować"

Polski podpis ACTA to krok w stronę przyjęcia porozumienia na szczeblu krajowym. Na poziomie europejskim wszystko rozstrzygnie się, kiedy przyjdzie czas na ratyfikację dokumentu przez Parlament Europejski.

- Będziemy walczyć dalej – zapowiada Panoptykon i mówi, że każdy zainteresowany tematem może przyłączyć się do protestów. Można m.in., przekonywać europarlamentarzystów, żeby odrzucili porozumienie. Fundacja wraz z kilkoma innymi organizacjami przygotowuje wzór apelu do europosłów i przystępne materiały informacyjne.

- Podobne rzeczy dzieją się też w innych krajach np. we Francji, Niemczech, Holandii. Sprawa jest jeszcze do wygrania – twierdzi Szymielewicz.

 

http://www.tvn24.pl

Dodał: Tomasz.Stalmach

« Poprzedni Następny »

Post comment

Treść:
Potwierdź: (Przepisz tekst z obrazka)

Komentarze

Guest written : 02.10.2013 - 23:42
Chances of this tech working prolerpy are poor to non existent.Chances of everyone coughing up their 80 (probably twice that when the legal code arrives) are pretty damn good.Look how many web site operators have implemented the dumb cookie code and are annoying the hell out if their site visitors for no purpose whatsoever other than avoiding a potential EU fine!Sadly the majority of people I know will happily pay up no matter how crazy or illogical the 'thing' that is being imposed by the state is. These people are not dumb, they are not stupid they can clearly see the state costs them a fortune and oppresses them at every opportunity, some even see they are literally slaving away until retirement assuming they can avoid the NHS.They are simply petrified of the alternative.Ironic cpatcha "kLibled" ! http://ztdfoycmzia.com [url=http://qpeygfrpuzv.com]qpeygfrpuzv[/url] [link=http://jesoohhjcai.com]jesoohhjcai[/link]
Guest written : 02.10.2013 - 16:16
Drip, drip, drip... how often have we seen this MO? For the children, for the<a href="http://erxgknrkuc.com"> pleant</a>, for your own safety... another intrusion, and for the most part people suck it up or are powerless to do anything. (Partly because the people who should be seeing through this, our representatives, are not on our side.)The EU is anything but a democracy. Oppressive, elitist and both very devious and arrogantly persistent.What with Terrorism acts, RIPA, the Communications Bill snooping on all aspects of our online lives, SMART meters having remote control of energy, this and probably another 100 things I'm unaware of, this is all starting (!) to get very seedy and very Orwellian. More paranoia, more control, more fear... tracking used to give out speeding tickets or parking ticket, etc. And of course, data can't be tweaked by experts.I truly despair. Shiny Dave & co. will lap it up.We need to be out of the EU. Period!
Guest written : 02.10.2013 - 09:37
I would like to thnkx for that efforts you might have set in conipsomg this web site. I'm hoping the same high-grade website article from you in the upcoming as well. In fact your creative conipsomg abilities has inspired me to have my own web site now. Truly the running a blog is spreading its wings quickly. Your write up can be a great example of it. http://onzdvqaqul.com [url=http://jqahxqr.com]jqahxqr[/url] [link=http://dpuzgib.com]dpuzgib[/link]
Guest written : 30.09.2013 - 22:43
Creo que tenemos que dizmniaar las asambleas. daltimamente se este1n haciendo espesas y algo cansadas. Dos horas y media es demasiado especialmente con tanto calor y los problemas recurrentes con megafoneda. Deberedamos intentar reducir el tiempo a entre una hora y media y dos horas.Propuestas:El acta de la asemblea anterior no hace falta que se lea en voz alta. Casi nunca produce debate y se tarda 10-15 minutos en leer. Al principio de la asamblea, cuando todo el mundo todaveda este1 fresco, hay que utilizar el tiempo para algo de me1s envergadura.Propongo que se cuelgue el acta en el blog con tiempo antes de la asamblea. Se pregunta al principio de la asamblea si alguien tiene algfan comentario o algo que objetar. Si no, se da por leedda.Es poco fatil llevar propuestas detalladas a la asamblea y leerlas en voz alta con la esperanza de que se vaya a producir un debate a continuacif3n. Los asistentes se aburren, se saturan, no pueden prestar atencif3n y no hay debate. En lo posible, propuestas largas deberedan colgarse en el blog antes de la asamblea. Ased los asistentes tendre1n tiempo de pensarlas bien y vendre1n a la asamblea con respuestas e ideas. Asuntos como la eleccif3n de un logo que no requieren debate pero si requiren una forma limpia de contar votos deberedan resolverse a trave9s del blog. Se cuelgan las opciones con un enlace a una encuesta on-line donde se puede votar y se acabf3.En general, creo que es necesario intentar reducir el tiempo en que los asistentes este1n digiriendo como pueden informacif3n y aumentar el tiempo en que este1n respondiendo a informacif3n anteriormente digerida.

Artykuły

Zarabianie w internetowych kasynach Poradnik: jak szybko napsuć sobie trochę krwi Zapowiedź TERA: The Exiled Realm of Arborea RIFT PLANES OF TELARA Aion Gracz – żołnierz idealny MMO: płacić czy nie płacić? Koniec płatnych gier MMO? Gry sieciowe trafiają do graczy z całego świata
© 2011 by MMOCentrum - Wszelkie prawa zastrzeżone - Kopiowanie treści zabronione bez zgody właściciela
Projekt graficzny: AltWeb • Wykonanie CMS i szablonu: ladovnik